MUZAFFER ARKAN KIZLAR KOROSU, 3 TEMMUZ’DA İTALYA’NIN BERGAMO KENTİNDE YAPILACAK “ULUSLARARASI GENÇLİK KOROLARI BULUŞMASI”NDA İSPANYOL VE İTALYAN KOROLARLA BİRLİKTE SAHNEYE ÇIKACAK. (İHA/ANKARA-İHA)

Şefler : Çiğdem Aytepe ve Atilla Çağdaş Değer

Muzaffer Arkan Kızlar Korosu, 2010 yılı Kasım ayında çalışmalarına Çiğdem Aytepe ve Atilla Çağdaş Değer ile başladı. Koro, Ankara’da yaşayan ve çeşitli müzik okullarında öğrenim gören öğrencilerden/mezunlardan oluşuyor. Her yıl konserler veren ve ulusal şenliklere katılan koro, yurtdışındaki benzer türlerde koroları Ankara’da ağırlayarak gelişmekte, keyifli paylaşım ortamları yaratmakta ve kızlar korosu türünün Türkiye’de yaygınlaşmasına katkıda bulunuyor.
Koro, şimdiye dek Gesa Werhahn, Sofia Gioldasi ve Fabio Alberti gibi uluslararası platformda tanınmış şeflerle çalıştaylara katılıp konserler vermiş, orkestralı projelerde yer aldı. Koronun en son gerçekleştirdiği projelerden biri de, 25 Şubat 2015 tarihinde Finlandiyalı şef Santtu-Matias Rouvali yönetiminde, Bilkent Senfoni Orkestrası ile Gustav Holst’un “Gezegenler” yapıtını Saygun Filarmoni Korosu bünyesinde seslendirmesi olmuştu.
Konserlerinde Anadolu türkülerini ve dünya koro edebiyatının seçilmiş eserlerini yorumlayan Muzaffer Arkan Kızlar Korosu, 2014 yazında Yunanistan’da “St. George 1. Uluslararası Koro Festivali”ne katılmış ve Samos adasında bir konser vermiştir. Avrupa Birliği Bakanlığı’nın desteğiyle katıldığı bu etkinliklerde halk ve otoritelerce büyük beğeni toplayan koro, pek çok uluslararası davet aldı.

MuzafferArkan2Prof. Muzaffer ARKAN

Prof. Muzaffer Arkan 1923’te Konya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitiminden sonra, 1951 – 1952 döneminde Ankara Devlet Konservatuvarı Kompozisyon Bölümü’nün Yüksek ve İleri devrelerinden mezun olarak sanat yaşamına başladı. Eduard Zuckmayer, Ferit Anlar, Adnan Saygun, Ferhunde Erkin ve Halil Bedii Yönetken sınıflarında eğitim gören Arkan, aynı yıl mezun olduğu okula öğretim görevlisi olarak atandı. Arkan, Almanya, Avusturya, İtalya ve İsviçre’de uluslararası müzik, orkestra ve koro yaz akademi kursları, kongre, konferans ve konserlerine katılarak, Carl Orff, Wolfgang Fortner, Karl Amadeus Hartmann, Hermann Scherchen, Wilhelm Ehemann, Alois Haba, Paul Hindemith, Oliver Messian, Herbert Von Karajan, Luigi Nono, Eugen Jochum, Wieland Wagner, Wolfgang Wagner, Karheinz Stockhausen gibi ünlü şef ve bestecilerle çalışma olanağı elde etti. Türkiye’de çoksesli koroların oluşup gelişmesinde önemli katkıları bulunan Arkan, Almanya, Avusturya, İtalya, İsviçre, Bulgaristan, Polonya, İngiltere, Macaristan, Yugoslavya, Arnavutluk, Romanya, Belçika, Fransa, Lüksemburg, Danimarka ve İspanya’da düzenlenen uluslar arası kongre, koro festival ve yarışmalarına yönetimindeki korosu ile katılan ilk Türk Koro Şefi’dir. Devlet Sanatçısı Kompozitör Arkan, Ankara Radyosu Çoksesli Çocuk Korosu, Ankara Radyosu Öğrenci Orkestrası, Ankara Radyosu Gençlik Korosu, Ankara Milli Kütüphane Orkestrası, Ankara Radyosu Çocuk Birliği Korosu, TED (Türk Eğitim Derneği) Ankara Koleji Orff Çalgıları Orkestrası, Ankara Madrigal-Gençlik-Çoksesli Koroları ile Niğde Üniversitesi Çoksesli Erkekler ve Anadolu Koroları’nı kurup yönetmiştir. 1956’da dönemin en yeni ve modern müzik eğitim yollarından birisi olan ”Orff Schulwerk Für Kinder” sistemini ilk kez enstrümanları ile birlikte Almanya’dan ülkemize getirip TED Ankara Koleji’nde uyguladı. Arkan’ın Türk çocuk tekerlemeleri ve folklorundan yararlanarak hazırlamış olduğu yapıtları ve Orff’un eserlerini kapsayan bu program, Carl Orff’un isteği üzerine, Ankara Radyosu’nda ses kayıtları yapılarak, Münih kentinin 800. yılını kutlama programı çerçevesinde Bavyera Radyolarında yayınlanmak üzere Almanya’ya, Brüksel Uluslararası Fuarı’nın Orff Pavyonu’nda seslendirilmek üzere Belçika’ya ve Mozarteum’daki Uluslararası Salzburg Festival, yaz kursları ile konferanslarda kullanılmak üzere Avusturya’ya gönderilmiş ve çok olumlu eleştiriler alınmıştır. Uzun dönem Ankara Çoksesli Müzik Derneği’nde Genel Başkan, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuarı ve Niğde Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Bölümü’nde Öğretim Üyesi ve Koro Şefi olarak görev yapmış olan Prof. Muzaffer Arkan, 10 Temmuz 2006 Pazartesi günü vefat etmiştir.