Şef : Cemi’i CanDEVLET ÇOKSESLİ KOROSU Deliorman

Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu, Türkiye’nin en önde gelen profesyonel topluluklarından biri olarak 1988 yılından beri sanat hayatını sürdürmektedir. Koro,  gerek senfonik koro olarak, gerekse bir a capella topluluk olarak konserler vermektedir. Hikmet Şimşek tarafından kurulmuş olan koro, Walter Strauss, Ahter Destan ve İbrahim Yazıcı gibi şeflerle çalışmıştır. 2010 yılından beri koronun sanat direktörlüğünü ve daimi şefliğini Cemi’i Can Deliorman yapmaktadır.

Koro, Türkiye’nin onlarca şehrinde binden fazla konser vermiş ve Almanya, İtalya, Hollanda, Rusya, İsrail ve Güney Kore gibi birçok ülkede performans göstermiştir. 1989 yılında ilk konserini Ahmed Adnan Saygun yönetiminde gerçekleştiren koro, bugüne değin birçok ilke imza atmıştır. Vatikan’da Harbison’un Papa II. Jean Paul’e adadığı eserin dünya prömiyeri, Konzerthaus Berlin’de Mahler 2. Senfonisi, çeşitli orkestralarla seslendirilen Britten War Requiem ve Verdi Requiem koronun önemli performansları arasında yerini almıştır. ‘Kadına Şiddete Hayır’ gibi sosyal girişimler ve görsel dizayn ve elektronik sesleri içeren ‘Ses&Işık’ a capella projesi de koronun portfolyosu içerisinde yer almaktadır. 2010 yılında Donizetti Ödülleri kapsamında ‘En İyi Koro’ ödülünü alan koro, Avrupa’nın müzik eleştirmenleri tarafından ‘Cennetten Gelen Sesler’ olarak nitelendirilmiştir.

Koronun çekirdek repertuvarı senfonik eserlerden ve a capella koro edebiyatından oluşmaktadır. Bugüne değin Carl Orff – Carmina Burana, Mozart – Requiem, Saygun – Yunus Emre Oratoryosu, Fazıl Say – Nazım Oratoryosu, Muammer Sun – Kurtuluş Film Müzikleri gibi birçok albüme imza atan koro, Ahmed Adnan Saygun’a ve Muammer Sun’a ait halk şarkıları düzenlemelerini de kaydetmiştir. Sezon konserleri dışında, koro eğitim projeleri için okullarla çalışmakta, yüksek kaliteli sanatı öğrenciler ve çocuklarla düzenli olarak buluşturmayı amaç edinmektedir.

 

CemiCanDeliormanCemi’i Can Deliorman

Müzik eğitimine Anadolu Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Keman Bölümü’nde başlayan Cemi’i Can Deliorman, 2003 yılında Avusturya’daki Viyana Müzik Üniversitesi’nin (Universitaet für Musik und Darstellende Kunst Wien) orkestra şefliği bölümü hazırlık sınıfına kabul edildi.

Borusan Kocabıyık Vakfı’nın eğitim bursu ile şeflik çalışmalarına Viyana’da başladı. Graz Müzik Üniversitesi’nde (Universiteat für Musik und Darstellende Kunst Graz) Martin Sieghart’ın orkestra şefliği sınıfından 2008 yılında mezun oldu. Lisans eğitimi süresince Viyana Singverein Korosu şefi Johannes Prinz ile koro şefliği bölümüne de devam eden Deliorman, Viyana Filarmoni Orkestrası ve Singverein korosunun şeflik seminerlerine her sene katıldı.

Eğitimine Amerika’daki Westminster College of the Arts’da devam etti. Amerika’nın önde gelen koro şeflerinden Dr. Joe Miller ve Dr. James Jordan ile sürdürdüğü yüksek lisans derecesini Graz Müzik Üniversitesi Orkestra Şefliği Bölümü’nde tamamladı. Amerika’nın en saygın korolarından ”Westminster Symphonic Choir” ile Carnegie Hall, Lincoln Center gibi saygın mekânlarda sahneye çıktı. Amerika’da ünlü Alman şef Kurt Masur ile Mendelssohn, “Die erste Walpurgisnacht” kantatı, Pierre Boulez ile Mahler senfonileri üzerine çalıştı. 2012 Akdeniz Müzik Festivali kapsamında konuk şef olarak İsrail’e davet edildi.

Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Sicilya Senfoni Orkestrası, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası, Almati Opera ve Balesi, Savaria Senfoni Orkestrası, Bursa Devlet Senfoni Orkestrası, Antalya Devlet Senfoni Orkestrası, Anadolu Üniversitesi Akademik Orkestrası, Eskişehir Senfoni Orkestrası, Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası yönettiği orkestralardan bazılardır.

Bahçeşehir Üniversitesi Bauart bünyesinde BAU Oda Orkestrası’nın Müzik Direktörü olan sanatçı 2014 yılında Bursa’da kurulan Orkestra Prusart topluluğunun daimi şefliğini halen yürütmektedir. Gutav Mahler’in diriliş senfonisi üzerine yazdığı kitap, 2013 Temmuz ayında Almanya’da Akademiker Verlag tarafından yayınlanmıştır.

Cemi’i Can Deliorman 2010 sanat sezonundan buyana T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu Sanat Yönetmeni ve sürekli şefi.

SONY DSC

 

Korrepetitör, FİLİZ BALKIZ

1982 yılında Ankara Devlet Konservatuvarı piyano bölümüne giren Filiz BALKIZ, Nimet Karatekin ile piyano, İlhan Baran ve İstemihan Taviloğlu ile armoni çalıştı.

  • 1992 yılında bu okuldan derece ile mezun oldu. Aynı yıl Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Orkestrası eşliğinde Beethoven 5. piyano konçertosunu seslendiren Balkız, birçok resital ve oda müziği konseri yapmıştır.
  • 1992 Gazi Üniversitesi Müzik Bölümü Yüksek Lisans programına katılan Balkız, TV, Radyo program ve kayıtlarında görev yapmıştır. Pratz, Bernstein gibi ünlü piyanistlerin workshoplarına aktif olarak katılmıştır.
  • 1992 yılında Devlet Çoksesli Korosu piyanistliğine atandı.
  • 1994-96 yılları arasında Gazi Üniversitesi master programında eğitmenlik yapmıştır.
  • 1998-Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği Ulusal Piyano Yarışması Jüri Üyeliği yapan Balkız, Fazıl Say’ın Nazım Oratoryosu ve Metin Altıok Ağıtı’nda eser korrepetitörlüğü yapmıştır.
  • 2006 yılında Eskişehir Büyükşehir Belediye Orkestrası ile birlikte Beethoven Koral Fantezi eserini seslendirmiştir.
  • 2005-2007 Başkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Piyano Bölümünde piyano eğitmenliği yapmıştır.
  • Halen Devlet Çoksesli Korosu’nun piyanistliğini yapmaktadır.