ankaravokal

Şef : TAYFUN ÜNVER

 

Ankara Vokal 2007 yılında çeşitli meslek gruplarından müziğe gönül vermiş üyelerinin katılımıyla kurulmuştur. Topluluğu oluşturan elemanların her biri farklı koro ve vokal topluluklarında çoksesli koro deneyimine sahip olup, Avrupa Grand Prix Koro Yarışmaları başta olmak üzere pek çok önemli etkinlikte yer almışlardır.

Topluluk, kuruluşundan çok kısa bir süre sonra ilk performansını 24 Mayıs 2008 tarihinde Ankara 125. Yıl Çayyolu Tiyatrosu’nda “Canlı Segi” adlı oyunda göstermiştir. İkinci performansını Korist adlı vokal grubuyla birlikte 25 Ocak 2009’da İstanbul St. Pierre&Paul Kilisesi’nde gerçekleştirmiş olup “Barok’dan günümüze ruhani müzik” konulu konseri vermiştir.

Grup ayrıca, Akromegali ile Yaşam Derneği’nin 15 Nisan 2009’da Ankara Kent Otel’de düzenlediği “Akromegali Günü” toplantısının açılışında davetli olarak küçük bir dinleti ile renk katmıştır. Wim van Herk’in yönetiminde 1-3 Mayıs 2009 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen Koro Çalıştayı’na katılan Ankara Vokal 13 Şubat 2010 tarihinde İstanbul St. Pierre&Paul Kilisesi’nde dini repertuarından oluşan bir konser vermiştir.

Ankara Vokal, 5 Şubat ve 23 Haziran 2011 tarihlerinde Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi’nde düzenlenen dinletilerle Ankara’lı izleyicileriyle buluşmuştur.

Topluluk, 2011 ve 2012 yıllarında Boğaziçi Üniversitesi tarafından düzenlenen “Korofest”e katılmış ve bu festival kapsamında İstanbul St. Antuan ve St. Pierre&Paul Kiliselerinde verdiği konserlerin yanısıra Jan Schumacher ve Hans-Joachim Lustig’in atölye çalışmalarına katılmıştır.

Topluluk ayrıca, 2010, 2011 ve 2012 yıllarında düzenlenen Uluslararası İstanbul Koro Günleri kapsamında Üç Horan Ermeni Kilisesi ve St. Pierre&Paul Kilisesi’nde verdiği konserle izleyicilerin beğenisini toplamıştır.

Rönesansdan günümüze uzanan kapsamlı repertuarıyla Tayfun Ünver yönetiminde çalışmalarına devam eden Ankara Vokal, 18-21 Temmuz 2013 tarihlerinde İtalya’nın Gorizia şehrinde yapılacak 52. Seghizzi Uluslararası Koro Yarışması’nda ülkemizi temsil etmiştir.