Şef : M.İnci Tığlı Ayağ

ALEGRİA Oda Korosu, başta Ankaraolmak üzere Türkiye genelinde eksikliği hissedilen acappella koro müziğini, kar etme kaygısı olmaksızın icra etmek amacıyla, çok sesli müziğe gönül vermiş deneyimli amatör koristlerin katılımıyla, 2000 yılının temmuz ayında Şef M. İnci Tığlı Ayağ yönetiminde, Ankara’da kurulmuştur. Koronun amacı, dünya koro edebiyatını kitlelere yaymak, ülkemizde seslendirilmemiş çoksesli eserleri müzikseverlerle buluşturmak ve yurtdışında ülkemizi ve kültürümüzü tanıtmaktır. ​

 

 

İnci Tığlı AyağM.İnci Tığlı Ayağ

İstanbul’da doğdu. Küçük yaşta piyano dersleriyle müzik hayatına başladı. Marmara Üniversitesi AEF Müzik Eğitimi Şan Bölümü’ne girdi (1981). Prof.Dr. Yücel Elmas’la koro yönetimi çalışmaları ve araştırmaları yaptı.

İstanbul  Konservatuarı’nda, Selma Berk ve Gül Sabar’la çalıştı. Şef Gökçen Koray’la TRT İstanbul Radyosu Gençlik Korosu’nda (1983), şef William Edmands’la Dutch Chapel Cantata Korosu’nda (1984-1988) korist ve solist olarak görev aldı. Devlet sanatçısı Suna Korat’la çalıştı. Vox Europa müzik topluluğunda Avrupa’nın ünlü koro şefleri Fritz Ter Wey ve Rob Wer Meullen’la çalıştı. Bu toplulukla Almanya, Belçika, Fransa, Macaristan, Hollanda, İspanya, Finlandiya, Estonya ve Slovenya’da eğitimlere katıldı; konserler verdi. Almanya Passau korolar festivalinde Türkiye’yi temsil etti; koro şefliği stüdyosuna katıldı (1987). Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’nda sanatçı oldu (1988). Walter Strauss, İbrahim Yazıcı, İnci Özdil, Ahter Destan, Alessandro Cedrone gibi şeflerle çalıştı. Gazi Üniversitesi GEF Müzik Bölümü’nde yüksek lisans eğitimini bitirdi (1997); Mustafa Yurdakul, Suna Çevik, Ali Uçan’la çalıştı. “Avusturya Graz International Workshops” programında Prof.Dr. Rodney Eichenberger’le koro yönetimi, Linz Briefelt’le ses eğitimi, Rober Culver’la eğitim psikolojisi çalışmalarını yaptı (2000). Fransa Biaritz’deki koro şefleri çalıştayına katıldı ve konser verdi. Ankara Üniversitesi Çoksesli Korosu (1993-1998), Polifonik Korolar Derneği Büyükler Korosu (1995-2000) ve Kültür Bakanlığı Gençlik Korosu (1999-2000)  şefliklerini yaptı. Halen, Kültür Bakanlığı Devlet Çoksesli Korosu’ndaki görevine devam etmekte ve kurduğu (2000)  “Alegria Oda Korosu” şefliğini yürütmektedir.